Darmowy poradnik łuszczycowy

Świąd w łuszczycy

Świąd jest jednym z najczęstszych objawów łuszczycy. Zmiany chorobowe często swędzą. Czasami jest to na tyle uporczywe, że może utrudniać funkcjonowanie w ciągu dnia lub sen w nocy.

Świąd wywołany lekami i balsamami

Najczęściej świąd jest bardziej nasilony w przypadku nieleczonej łuszczycy. Jednak chciałbym najpierw zwrócić Twoją uwagę, że nie zawsze sama łuszczyca jest przyczyną świądu. Czasami niektóre leki, maści, kremy mogą powodować świąd. Bywa, że po zastosowaniu jakiegoś specyfiku możesz odczuwać wzmożony świąd. Może to być objaw alergiczny na dany medykament lub nietolerancji na jego składniki. Wówczas lepiej odstaw taki specyfik. Dobrze by było też poinformować o reakcji swojego dermatologa.

Z powyższych powodów ważne jest, abyś obserwował czy jakieś maści, czy balsamy do ciała nie wywołują u Ciebie świądu. Jeśli jakiś nawilżacz sprawia, że ciało Cię swędzi to go zwyczajnie zmień. Może on dobrze nawilżać, ale jeśli wywołuje świąd oznacza to, że nie jest on odpowiedni dla Ciebie. Poszukaj innego.

Naświetlenia UV a świąd w łuszczycy

Nawiążę jeszcze do jednej metody leczniczej – naświetleń UV. Zdarza się, że mogą one powodować specyficzny świąd, który może się nawet utrzymywać kilka tygodni po zaprzestaniu kuracji. Zważ na to uwagę.

Staraj się nie drapać zmian łuszczycowych

Dobrze, teraz trochę o tym jak radzić sobie ze swędzącymi zmianami. Najgorsze co możesz robić to drapać zmiany chorobowe. Wiem, że czasem nie można się powstrzymać. Sam mam taki odruch, że w sytuacjach stresowych drapię zmiany zrywając łuskę (np. na plecach). Staram się tego unikać jak mogę. Drapiąc zmiany uszkadza się je. To nie pomaga, bo pod łuską jest skóra niewykształcona. Z reguły po zdrapaniu łuski robi się nowa łuska jeszcze bardziej nawarstwiona, często też twarda. Dodatkowo, gdy zdrapiesz łuskę to najczęściej uszkadzasz też nieco zdrową skórę wokół zmiany. Wówczas zmiany się rozprzestrzeniają i robią się coraz większe.

Jak w takim razie radzić sobie, gdy bardzo swędzi? Lepszym już rozwiązaniem jest [...]

Niniejsza strona zawiera fragment jednej z 35 wiadomości i porad na temat łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów. Aby otrzymać wszystkie porady zapisz się za darmo w formularzu na końcu strony. Po potwierdzeniu zapisu będziesz otrzymywać porady łuszczycowe na swojego e-maila.

Poznaj niektóre z opinii na temat poradnika łuszczycowego

Przede wszystkim dziękuję za wszystkie informacje, są one dla mnie podstawą wiadomości o łuszczycy.

U lekarza nie dowiedziałam się nic oprócz tego że mam łuszczycę i kilka kremów oczywiście ze sterydami. Dzisiaj wiem, że trzeba zmienić lekarza i dbać o właściwe leczenie. Dziś też wiem jak rozmawiać z lekarzem.

Dziękuję Panu za uświadomienie mnie co to za choroba i jak z nią walczyć. Uczymy się na błędach, ale mam nadzieję, że w miarę podleczę swoje zmiany na skórze, dziś wiem jak się do tego zabrać.

Teresa, zmaga się z łuszczycą od 4 lat

Poradnik był przydatny. Po wielu latach chorowania na łuszczycę, żałuję, że nie trafiłam na coś takiego na początku.

Katarzyna, zmaga się z łuszczycą od 13 lat

Zapisz się na poradnik wypełniając poniższy formularz.

Darmowy poradnik łuszczycowy

Okładka poradnika łuszczycowegoZapis na Biuletyn jest dobrowolny. Zapisując się, zgadzam się z Polityką Prywatności.