Darmowy poradnik łuszczycowy

Łuszczyca – podstawy

Dziękuję Ci za zapisanie się na mój poradnik. Mam nadzieję, że informacje i wskazówki w nim zawarte pomogą Ci łatwiej żyć z łuszczycą oraz wzbogacą Twoją wiedzę na temat tej choroby.

Łuszczyca NIE jest zaraźliwa!

Przejdę zatem do rzeczy. Najpierw chcę Ci przekazać kilka podstawowych wiadomości na temat samej choroby. Na sam początek bardzo ważna informacja: łuszczyca nie jest chorobą zakaźną! Nigdy nie była, nie jest i nigdy nie będzie. Żadne odmiany łuszczycy nie są zakaźne. Być może o tym wiesz, ale muszę to podkreślić na wstępie, gdyż wiele osób nadal uważa, że jest ona zaraźliwa. Jest to bardzo denerwujące, gdy osoby nie mające pojęcia o tej chorobie szerzą fałszywą opinię o niej. Dlatego jeszcze raz zaznaczam łuszczycą nie można się zarazić.

Łuszczyca jako dziedziczna choroba genetyczna

Łuszczyca jest chorobą genetyczną. Oznacza to, że przenoszona jest przez geny i najczęściej, jeśli masz łuszczycę, to ktoś w rodzinie też ją ma. Nie musi to być osoba z pierwszej linii np. ojciec, babcia. Może to być ktoś z rodziny kogo nawet nie znasz np. wujek pradziadka. Łuszczyca jest dziedziczna przez kilka pokoleń.

Niewyleczalna choroba skóry

Teraz mam niestety złą wiadomość. Łuszczyca jest niewyleczalna. Nie znaleziono dotychczas leku całkowicie wyleczającego łuszczycę. Można zaleczyć jej objawy na pewien okres, ale nie można jej wyleczyć.

Miejsca występowania łuszczycy na ciele

Gdzie może się pojawić łuszczyca? Jest kilka miejsc na ciele, w których często spotyka się łuszczycę np. owłosiona skóra głowy, łokcie, kolana czy obszar krzyżowy. Niestety łuszczyca może wystąpić także w innych miejscach. Praktycznie rzecz biorąc może wystąpić wszędzie. Sam miałem łuszczycę w każdym miejscu ciała oprócz dłoni i stóp (nie licząc paznokci).

Obraz kliniczny łuszczycy - wygląd zmian łuszczycowych

Wygląd łuszczycy jest zróżnicowany. Nie jestem w stanie dokładnie wytłumaczyć, bo to jest fizycznie niemożliwe. Aby zdiagnozować łuszczycę musisz udać się do dermatologa. Postaram się jednak przybliżyć nieco charakterystyczne aspekty łuszczycy.

Łuszczyca u większości chorych charakteryzuje się czerwonymi zmianami, wyraźnie odgraniczonymi od zdrowej skóry. Najczęściej jest ona pokryta białawą łuską, która odpada bardzo łatwo. Jest jednak też odmiana łuszczycy, wyglądająca nieco inaczej. Mowa o łuszczycy krostkowej. Charakteryzuje się małymi krostkami wypełnionymi ropą. Często występuje na dłoniach i stopach, ale w ciężkich przypadkach może występować na całym ciele. Krosty te są nabrzmiałe i często bolesne.

Prawdopodobieństwo odziedziczenia łuszczycy

Jak już wspomniałem łuszczyca jest chorobą genetyczną i dlatego jest dziedziczna. Jeśli masz łuszczycę to istnieje ryzyko, że łuszczyca ujawni się u Twojego dziecka. Jeśli oboje rodziców mają łuszczycę to ryzyko to jest większe.

Łuszczyca a psychika chorego

Łuszczyca jest chorobą związaną z psychiką chorego. Z tego powodu stan psychiczny łuszczyka oddziałuje na jej przebieg. Wszelkie negatywne bodźce psychiczne, stresy, śmierć bliskich, zmartwienia negatywnie wpływają na przebieg choroby.

Niniejsza strona zawiera jedną z 35 wiadomości i porad na temat łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów. Aby otrzymać wszystkie porady zapisz się za darmo w formularzu na końcu strony. Po potwierdzeniu zapisu będziesz otrzymywać porady łuszczycowe na swojego e-maila.

Poznaj niektóre z opinii na temat poradnika łuszczycowego

Chcę Ci podziękować za wszystkie listy, których czytaniem rozpoczynałam codzienną pocztę, i na które wręcz wyczekiwałam. Naprawdę bardzo mi pomogłeś, wszystko od Ciebie czytam z wielką uwagą.

Barbara, zmaga się z łuszczycą od roku

Choruję na łuszczycę już bardzo bardzo długo, jakieś 25 lat, więc chcąc czy nie chcąc nauczyłam się z nią żyć. Tym bardziej, że remisje nie są zbyt długie a raczej nie pamiętam już kiedy byłam "czysta". Pocieszające jest tylko to, że mam postać kropkowatą (nie wiem czy to fachowe stwierdzenie). Nigdy nie czytałam o tej chorobie nie wymieniałam się z nikim doświadczeniami, bo 25 lat temu nie miałam dostępu do neta a dziś uważam że to jest "moja przyjaciółka" (bo tak ją nazywam) i będzie, i nic tego nie zmieni.

Poradnik, który otrzymywałam bardzo miło i fajnie się czytało i był naprawdę wciągający! Czasami odpalałam komputer tylko po to, żeby wejść na pocztę, żeby przeczytać. Otrzymywane informacje odświeżyły mi pamięć i dały dużo do myślenia - że chyba trzeba próbować i nie wolno się poddawać i trzeba szukać metody na siebie - trzeba z "tym" trwać.

Daniela, zmaga się z łuszczycą od 25 lat

Zapisz się na poradnik wypełniając poniższy formularz.

Darmowy poradnik łuszczycowy

Okładka poradnika łuszczycowegoZapis na Biuletyn jest dobrowolny. Zapisując się, zgadzam się z Polityką Prywatności.